Майже повна безкарність нахабних та забезпечених молодків призводить до регулярного скоєння ДТП чи бійок в публічних місцях. Один з таких шокуючих випадків влітку стався в Миколаєві. Ми пильно стежили за тим, чи будуть покарані дебошири, які своєю поведінкою шокували всю Україну. Висновок наших миколаївських кореспондентів: дива не станеться і хулігани, очевидно, таки уникнуть серйозної відповідальності. 

Цей скандал стався в кінці серпня. Через те, що колишня дружина одного з хуліганів — Генадія Сімова — посварилася з чоловіком і намагалася втекти від нього на таксі. Сімов зупинив автівку та вдарив по ній кілька разів кулаком. Потім розбиратися з таксистом почав приятель Сімова — Артем Слободяник. Далі вже під гарячу руку хуліганів потрапили випадкові перехожі.

 

1_-3

 

Зрештою, поліцейські затримали нетверезого Слободяника та відвезли його до відділку поліції. Іншого дебошира ніхто не затримував – він спокійно сів у «Мерседес» і поїхав виручати свого друга.

Адвокат з багаторічним стажем Максим Коваль, якій очолює спілку юристів Миколаївщини, вважає, що поліцейські діяли безпорадно:

 

2_-3

 

«Вони повинні були, по-перше затримати обох підозрюваних, тому що обидві людини були об’єктивно підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Вони повинні були оглянути автомобіль, тому що в ньому перебували підозрювані у злочині. Це означає, що там могли бути будь-які заборонені до обігу наркотичні засоби чи зброя. Третє — вони повинні були затримати цих громадян відвезти їх в поліцію для оформлення і для пред’явлення підозри. Автомобіль, який заважав проїзду інших транспортних засобів і пішоходів, повинен був бути евакуйований на штрафмайданчик. Нічого цього не було зроблено – зазначає юрист».

Під тиском обурення в соціальних мережах, поліцейське керівництво звільнило патрульних, які не надто активно реагували на витівки мажорів. З 11 поліцейських, які були на місці події, чотирьох було звільнено, а решту — притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Щодо самих дебоширів, то їх пообіцяли покарати за всією суворістю закону: «По факту хулиганских действий полуголых пьяных гамадрил будет начато криминальное производство по статье “хулиганство”. “Закрыть дело” или “порешать” — не выйдет!», – написав на своїй сторінці у Фейсбуці радник міністра Авакова нардеп Антон Геращенко.

 

3_-3

 

Перед молодиками замаячив термін до чотирьох років ув’язнення. Відео в YouTube з безчинством хуліганів подивився майже мільйон користувачів. Саме завдки широкому резонансу, справу довели до суду.

Але коли резонанс вщух, «справа мажорів» потроху почала сходити нанівець. Близько місяця їй взагалі не давали ходу, потім доказова база почала розсипатися на очах. Всі, кого, судячи з відео, били хулігани, просто припинили свідчити. Таксист вже не мав ніяких претензій, а перехожого, якого вдарив Сімов, слідству відшукати не вдалося.

Слідчий головного управління Нацполіції в Миколаївській області Ярослав Журавель, який розслідував справу повідомив:

«Тілесних ушкоджень нікому з потерпілих, визнаних потерпілими, завдано не було. Тієї особи, яку бачили в інтернет-мережі, що їй наносили удари, в ході досудового розслідування встановити не вдалося. Вона відмовилася зразу від подання будь-яких заяв, пояснень та пішла з місця подій».

 

4_-3

 

В Центральному райвідділку поліції Миколаєва так ретельно розслідували цю справу, що після самої події навіть забули взяти проби на алкоголь у дебоширів. Незважаючи на неадекватну поведінку під час події, один з «мажорів» Артем Слободяник заперечує, що був під дією алкоголю чи наркотиків.

«Я не був п’яний, ні під наркотичним сп’янінням. Нічого. Я був просто трохи злий», — пояснив він журналістам перед початком судового засідання.

 

5_-3

 

У карній справі про стан сп’яніння дебоширів ніяких документів не має.

«В матеріалах кримінального  провадження, оскільки воно проводилося Центральним відділом поліції,… даних  фактів немає», — пояснив журналістам слідчий.

Хто ж такі ці молодики, що шокували всю країну? Незважаючи на те, що вони отримали славу мажорів – власне мажорами їх назвати важко. З’ясувалося, що Артем Слободяник — безробітний. Живе в багатоповерхівці у спальному районі Миколаєва в однокімнатній квартирі.

— А ви насправді мажор, — поцікавились у нього журналісти.

— Ні, я не мажор.

— А хто ваші батьки?

— Я така ж звичайна людина, як і ви всі, — запевнив Слободяник представників ЗМІ.

Його друг – Генадій Сімов, який у присутності поліцейських кілька разів вдарив перехожого, офіційно працює директором комерційної фірми.

 

6_-3

 

Батько Сімова – фермер, а мати – вчителька. Однак, Сімов любить роз’їжджати на крутих іномарках та з шиком погуляти. Причому нерідко – напідпитку. Ми знайшли ухвалу суду минулого року, згідно з якою, Сімов був оштрафований за керування авто в нетверезому стані.

Раніше суд обрав для обох молодиків запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Ми вирішили до них завітати, щоб перевірити як вони виконують рішення суду. У квартиті Артема Слободяника нам двері не відчинили.

Не склало труднощів знайти і помешкання іншого фігуранта Геннадія Сімова, а також машину, яка фігурує в цьому скандальному відео.

Однокімнатна квартира, в якій мешкає Геннадій Сімов, розташована у більш новому будинку. У дворі тут чисто та затишно, а кожен володар автівки має власну стоянку. Квартира належить рідній сестрі Сімова – Ірині. Директорка місцевого ОСББ розповіла, що вже давно не бачила Геннадія Сімова, але погодилась провести нас до квартири в якій він живе.

«Сестру бачу, бой-френда сестри бачу, його не бачу. Може бути, не бачу в зв’язку з тим, що він заарештований і не може вільно переміщуватися, — розповіла жінка.

Втім, нам ніхто не відчинив. За дверима — ані звуку. Склалося враження, що у помешканні нікого не має.

 

7_-3

 

Ми поцікавились у Олександра Романовського, керівника поліцейського підрозділу, що наглядає за дотриманням умов домашнього арешту Слободяника та Сімова, чи могли обидва підозрювані залишити приміщення і місто. Той усе заперечив.

«За цей період, який вони перебували під домашнім арештом, вони покидали місце проживання тільки за спеціальним дозволом… До теперішнього часу ніяких порушень не було», —запевнив полісмен.

Нарешті, днями миколаївський суд розпочав слухання судової справи Сімова та Слободяника по суті. За два місяці, що пройшли з тієї події, вони встигли добре підготуватися: найняли адвокатів, знайшли порозуміння з таксистом. Слідчий, який провів досудове розслідування, розповів, що тілесних ушкоджень ніхто не отримав.

«Підозрювані свою провину повністю визнали і у вчиненні злочину передбачених частиною другою статті 296 тобто хуліганство, і передбаченою частиною другою 342 тобто активний опір працівнику правоохоронних органів. Вони щиро покаялися у вчиненні даного злочину… активно співпрацювали».

Примітно, що на перше судове засідання одна з потерпілих – колишній працівник поліції Інна Бохонюк – навіть не з’явилася. Спілкуватись з журналістами, жінка відмовилась. Можливо, в неї вже не має ніяких претензій до хуліганів?

 

8_-3

 

Другий потерпілий у справі – таксист Геннадій Сумцов, — хоч і прийшов на суд, але заявив, що зла на бешкетників вже не тримає. Гроші за отримані пошкодження авто він отримав, а руками його ніхто не чіпав.

«Уточніть ще, ви сказали, що не вважаєте себе потерпілим по справі. Якщо Ви не є потерпілим по справі, як Ви вказуєте, Вам не завдано ніякої шкоди… Ви за що взяли вісімсот гривень?», — запитала у таксиста суддя».

«Я не вважаю себе потерпілим по справі після того, як мені, було повністю компенсовано збиток».

І це при тому, що в ніч, коли сталася подія, Геннадій Сумцов свідчив протилежне.

«Удвох вони били. Спочатку один, потім другий підійшов і вдвох почали … Обидва били … По обличчю. Он шия червона.

 

9_-2

 

Юрист Максим Коваль, вважає, що це знаковий злочин і ті хто його вчинили мають понести серйозне покарання.

«Цим злочином завдані важкі наслідки громадському порядку. Це сигнал, це свідчення того, як люди себе можуть поводити. Будь ласка, хороший адвокат, будь ласка ми вам забезпечимо захист в суді, а то, що ви тут нагнули поліцейських, простих людей – нічого. Але насправді подібні дії посеред міста, у присутності багатьох людей у тому числі і поліції – це обтяжуючі обставини і суд зобов’язаний їх врахувати.

Суд над дебоширами триває. Але здається, очікувати на серйозне покарання для них не варто. Це вже не перша резонансна яка закінчилася символічним покаранням для хуліганів. А значить, гучних витівок мажорів навряд чи стане менше.

/Ярослав Чепурний, Олег Оганов, Миколаївський Центр Журналістських розслідувань для Слідства.Інфо