Серед карпатських смерек у підніжжя гори Гимба працюють будівельники. Тут зводять новий великий комплекс відпочинку. Біля стежок, які раніше вели до вершини гори, попереджувальні таблички, що тепер це приватна власність і прохід заборонено. Журналіста Слідства.Інфо помічає охорона й каже забиратися геть. 

Земля, на якій триває будівництво, належить родині першого заступника голови Національної поліції України Євгена Коваля. Його призначили на посаду всередині вересня 2019 року. Журналісти Слідства.Інфо з’ясували, що батько генерала володіє великою кількістю землі на Закарпатті. Це два десятки земельних ділянок загальною площею понад 8 гектарів. Але легальність походження цих ділянок викликає питання. Проте Євген Коваль — не єдиний впливовий поліцейський, чия родина має землю в Карпатах. 

Власник гори

Сорокарічний Євген Коваль обійняв посаду заступника голови Національної поліції у вересні 2019 року. Під його керівництвом працює карний розшук й оперативні підрозділи поліції. До призначення кілька років Коваль очолював інший важливий підрозділ — Департамент внутрішньої безпеки Нацполіції. Основна задача цього підрозділу — виявляти злочинців серед своїх колег і слідкувати, щоб поліцейські не брали хабарі й не зловживали службовим становищем. Тому журналісти дослідили майно найближчих родичів високопосадовця. 

Село Пилипець — один з найпопулярніших гірських курортів Закарпаття. Туристи приїжджають сюди відпочити біля водоспаду Шипіт і покататися на лижах мальовничими трасами гори Гимба. У її підніжжя вже кілька років поспіль триває будівництво великого комплексу відпочинку. Щоб оцінити масштаби забудови, журналіст Слідства.Інфо піднявся на вершину сусідньої гори. На території вже зведено з десяток великих дерев’яних будинків. Працівники завершують будівельні роботи й облаштовують ділянку. 

Щоб оцінити масштаби забудови, журналіст Слідства.Інфо піднявся на вершину сусідньої гори. На території вже зведено з десяток великих дерев’яних будинків. Працівники завершують будівельні роботи й облаштовують ділянку. Слідство.Інфо

Землею, на якій зводять комплекс, володіє батько новопризначеного заступника голови Нацполіції Євгена Коваля Олександр. Загалом йому належить тут близько двох з половиною гектарів у підніжжя Гимби — це 11 ділянок, розташованих одна біля одної. По периметру будівництва розташовані таблички, які попереджають небажаних гостей, що ці землі є приватною власністю й гуляти тут заборонено. Щойно охорона помічає репортера, одразу ж вимагає, щоб він забирався геть. 

Земля в селі Пилипець за вартістю може конкурувати навіть зі столичною. Ціна за сотку саме в цьому місці — приблизно 75 тисяч гривень, що еквівалентно трьом тисячам доларів. «За останні роки вартість тут дуже виросла, адже цей курорт активно розвивається», — пояснює місцевий експерт з нерухомості В’ячеслав Міщенко. Таким чином, сукупно ділянки Олександра Коваля в селі Пилипець коштують близько 20 мільйонів гривень. 

Згідно з Державним реєстром нерухомості, ділянки перейшли в його власність протягом 2015-2019 років. Більшу частину землі він купив. Деякі ділянки — отримав від місцевої влади.

Земля в селі Пилипець за вартістю може конкурувати навіть зі столичною. Ціна за сотку саме в цьому місці — приблизно 75 тисяч гривень. Слідство.Інфо

У цей час його син Євген обіймав спершу посаду заступника голови Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції, а потім очолив цей підрозділ.  

Журналіст Слідства.Інфо звернувся до голови села Пилипець з питанням, як киянину вдалося отримати землю в одному з найдорожчих районів Закарпаття. На зустріч з репортером Василя Готру привезли на білому Mercedes. Він очолює Пилипець з 2015 року. Посадовець стверджує, що рішення про виділення землі, де нині триває будівництво, ухвалювалося ще за попередньої влади, тож обставини його невідомі.

До голови села Пилипець також є питання щодо розпорядження землею громади. Він перебуває під слідством — поліція підозрює його в тому, що посадовець незаконно передав пилипецьку землю приватним особам. Зокрема, йдеться про ділянку в понад пів гектара. Сам Готра називає справу проти себе сфабрикованою. 

Проте ділянки в Пилипці — не єдині земельні активи родини високопосадовця Нацполіції на Закарпатті. 

Перспективні інвестиції 

У 20 кілометрах від Пилипця розташоване інше гірське село Річка. Туристи тут бувають значно рідше. Проте, як пояснює експерт з нерухомості, місце для інвестицій дуже перспективне. Село розташоване біля гори Кичера, і в майбутньому має всі шанси стати ще одним гірськолижним курортом Закарпаття. У 2014 році батько генерала поліції купив тут 7 ділянок. Їхня загальна площа майже 5,7 гектара. Земля Олександра Коваля розташована якраз у підніжжя гори й ідеально підходить для зведення котеджів або готельного комплексу. Щоправда, наразі жодних ознак будівництва тут немає. 

У 2014 році батько генерала поліції купив 7 ділянок у селі Річка. Загальна площа — майже 5,7 гектара. Село розташоване біля гори Кичера, і в майбутньому має всі шанси стати ще одним гірськолижним курортом Закарпаття. Слідство.Інфо

Земля тут дешевша за пилипецьку. Ціна однієї сотки — близько 16- 25 тисяч гривень. Тож вартість 7 ділянок, якими володіє родина заступника голови Нацполіції, за нашими підрахунками, складає приблизно 9 мільйонів гривень.  

Загалом батько Євгена Коваля володіє землею на Закарпатті на майже 30 мільйонів гривень за ринковими цінами. Згідно з офіційними базами даних, ще у двотисячних він був оформлений як ФОП (фізична особа-підприємець). У 2014 році припинив діяльність і лише за 3 роки, восени 2017-го, знову став підприємцем, тобто, вже після придбання більшої частини землі в горах. Його діяльність — це операції з нерухомістю, зокрема, купівля, продаж та оренда.

Журналісти не змогли зв’язатися з Ковалем-старшим. Євген Коваль повідомив, що його батько на лікуванні за кордоном. І відповів, що бізнес на Закарпатті не пов’язаний з його професійною діяльністю. Щоправда, питання про походження коштів на придбання землі — проігнорував. 

Сорокарічний Євген Коваль обійняв посаду заступника голови Національної поліції у вересні 2019 року. Під його керівництвом працює карний розшук й оперативні підрозділи поліції. Facebook Коваль Евгений

Генеральський сусід 

Недалеко від будівництва родини Ковалів у Пилипці зводять ще кілька будівель, імовірно, це також комплекс відпочинку. І, за дивним збігом обставин, земля під будівництвом належить батькові іншого генерала — вже колишнього заступника голови Нацполіції Ігоря Купранця. Донедавна він очолював напрямок боротьби з економічними злочинами. У ЗМІ його називали близьким до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. За даними програми «Схеми: корупція в деталях», Ігор Купранець мав стосунок до охоронної фірми, яка за бюджетні гроші обслуговувала державні порти України.  

У Пилипці родині експосадовця належить чотири земельні ділянки, загальною площею майже 30 соток. На відміну від Олександра Коваля, Михайло Купранець є співвласником кількох потужних компаній. Вони спеціалізуються, зокрема, на фермерстві, енергетиці й готельній справі. Проте примітно, що бізнес батька колишнього борця зі злочинцями  почав набирати обертів саме в час його кар’єрного злету. 

Журналісти Слідства.Інфо зв’язалися з помічником Ігоря Купранця й переказали йому запитання. Однак на зв’язок експосадовець так і не вийшов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Королівська садиба на Батиєвій горі: як на ділянці нардепа БПП будують висотку