Одразу після інавгурації Володимир Зеленський зустрівся з фактичним  керівником СБУ Іваном Бакановим. Президент жорстко поговорив зі своїм давнім приятелем і зажадав швидких результатів у боротьбі з корупцією, контрабандою та очищення Служби безпеки. 

Однак події, які нині відбуваються в стінах на Володимирській, ставлять під сумнів справжність намірів нової влади реформувати силовий орган. Зокрема й через одне кадрове призначення, яке відбулося напередодні. 

Уже понад місяць Іван Баканов керує службою, хоча формально він залишається на посаді першого заступника голови й паралельно керівника головного управління «К» СБУ. Саме цей підрозділ повинен викривати корупцію та боротися з організованою злочинністю. Однак управління нажило дурної слави. Його попереднє керівництво не раз фігурувало в найгучніших корупційних скандалах країни.  

Нещодавно своєю правою рукою по боротьбі з корупцією Баканов зробив генерал-майора Анатолія Калюжняка. Про це не повідомляється на офіційному сайті СБУ, однак речниця спецслужби підтвердила це журналістам. 

«Приблизно тиждень тому його призначили заступником начальника управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю», — сказала Олена Гітлянська. 

Журналісти Слідства.Інфо звернули увагу на нескромний спосіб життя високопосадовця, а експерти стверджують, що він підпадає під люстрацію — тобто не може працювати на державній посаді. 

В управлінні «К» Анатолій Калюжняк людина не чужа, зі специфікою роботи підрозділу генерал знайомий давно. Він уже обіймав аналогічну посаду в СБУ протягом кількох років — з 2010-го по 2013 рік. А генеральське звання отримав від Віктора Януковича незадовго до подій на Майдані. Після Революції Гідності Калюжняк звільнився та працював помічником народного депутата. Екскерівниця департаменту з питань люстрації Мінюсту Тетяна Козаченко стверджує, що Калюжняк не може займати державні посади, адже підпадає під закон «Про очищення влади». 

«Закон визначає, що під люстрацію підпадають керівники та заступники керівників всіх самостійних підрозділів центрального апарату СБУ. Однак Служба безпеки перекрутила закон, використавши юридичну казуїстику, сказавши, що в них немає самостійних структурних підрозділів, що вони в них називаються функціональні. Таким чином, СБУ вивела з під заборони всіх керівників підрозділів, які працювали за Януковича на таких відповідальних посадах», — прокоментувала вона Слідству.Інфо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Зе Адміністрація президента»: хто ці люди?

Екскерівниця департаменту з питань люстрації Мінюсту Тетяна Козаченко стверджує, що Калюжняк не може займати державні посади, адже підпадає під закон «Про очищення влади». Скріншот з відео Слідства.Інфо

Олена Гітлянська сказала журналістам, що їй наразі невідома позиція керівництва служби з цього питання. Та порадила звертатися до них з письмовим запитом. Наразі Слідство.Інфо очікує на відповідь СБУ. 

Громадські діячі та деякі політичні сили взагалі наполягають на ліквідації управління «К» СБУ, як і деяких інших підрозділів. Ідея полягає в тому, щоб в рази скоротити силову структуру та залишити за нею лише розвідувальну та контррозвідувальну функції. Та поки в команді президента йдуть консультації щодо реформи служби, управління працює у звичному режимі. 

НЕРУХОМІСТЬ НА ПЕЧЕРСЬКИХ ПАГОРБАХ

Журналісти проаналізували статки родини новопризначеного високопосадовця управління «К». За офіційними даними в генерал-майора Калюжняка є лише гараж на Хмельниччині. Утім, його рідні володіють трьома квартирами та двома паркомісцями в престижному житловому комплексі на Печерських пагорбах Києва. На порталах нерухомості зазначається, що цей будинок має власний охоронюваний двір, дворівневий підземний паркінг та гостьову стоянку.

Сам Анатолій Калюжняк, імовірно, мешкає в об’єднаних з двох квартир апартаментах. Оформлені вони на його дружину. Розмір житла в державному реєстрі нерухомості не вказаний. Та позаяк це комплекс високого класу, площа найменших квартир тут починається від майже 60 квадратів. Тож, навіть за умови, що подружжя об’єднало дві «однушки», їхня загальна площа — не менше 118 квадратних метрів. Вартість схожих за розміром квартир з ремонтом у цьому будинку складає, наприклад,  275 тисяч доларів. 

Донька генерал-майора, 25-річна Ольга також має двокімнатну квартиру в цьому житловому комплексі — в сусідньому під’їзді. На сьогодні на сайтах оголошень квартира такої ж площі продається за 260 тисяч доларів.   

У власності родини Анатолія Калюжняка також є будинок у передмісті Хмельницького, звідки він родом. Дім розташований на території відносно нового котеджного містечка, який має власну інфраструктуру й зелену зону. Хоча сам будинок не виглядає обжитим. 

Дім родини Калюжняка розташований на території котеджного містечка в передмісті Хмельницького. Хоча будинок не виглядає обжитим.

АВТОМОБІЛІ

Родина Калюжняка має також кілька елітних позашляховиків. Зокрема, на самого генерал-майора записана остання модель AUDI Q8. Автомобільні оглядачі зазначають, що це найдорожчий і найпотужніший кросовер цієї марки. 

Донька генерала Ольга Калюжняк обрала собі британський автомобіль — Range Rover 2018 року випуску. Така машина коштує під 50 тисяч доларів. 

ЗВІДКИ ГРОШІ?

Журналісти Слідства.інфо не знайшли офіційних джерел доходів у родини генерал-майора, які б дозволили провадити такий спосіб життя. У біографії Анатолія Калюжняка, яка є у відкритому доступі, йдеться, що він усе життя будував кар’єру в СБУ. А у 2014 році, після звільнення зі служби пішов працювати помічником народного депутата Владислава Бухарєва, який нещодавно очолив Службу зовнішньої розвідки України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Майно в Криму та російські санкції: що відомо про нового голову зовнішньої розвідки

Дружина генерал-майора — Наталія Калюжняк — непублічна людина. На її сторінці у Facebook немає жодної фотографії, а інформація «про себе» мінімальна. Журналістам удалося з’ясувати лише, що вона не має офіційного бізнесу. Донька Калюжняків нещодавно закінчила київський університет.

У родині генерала є ще старший син — Ігор Калюжняк. Кілька років тому він працював помічником заступника голови суду на Хмельниччині. У його декларації за 2016 рік доволі скромні доходи: разом з дружиною він заробив трохи більше ніж 260 тисяч гривень.  

Переважна більшість українських посадовців щорічно подають електронні декларації, де вказують усе рухоме та нерухоме майно, а також доходи та заощадження. Однак це не стосується співробітників СБУ. Їхні декларації засекречені з 2016 року. Представники команди президента обіцяють внести зміни в закон і змусити керівників спецслужб показувати декларації. Однак розглядатиме цю пропозицію вже, ймовірно, новий парламент.

Урочисті заходи з нагоди 27-ї річниці створення СБУ, в Києві, 22 березня 2019 року. Палінчак Михайло / POOL / УНІАН